





Beskrivelse Shiseido Waso Shikulime
Tonetype | normal, tør |
Effekter | Hydrering, Regulering af overdreven talg, Nærende |
Solbeskyttelse | uden SPF |
Bruges ved | dag, nat, dag og nat |
Lås fugt i din hud i 48 timer
En ung hud har sine egne særlige behov, og fugtighedscremen til ansigtet, Shiseido Waso Shikulime, vil opfylde dem alle. Den låser fugt i huden i op til 48 timer, giver den glød og et synligt udfyldt udseende. Resultatet kan ses med det samme, men dag for dag vil den stråle mere og mere.
Shiseido Waso Shikulime cremen er udviklet under hensyntagen til en forpligtelse over for huden – sammensætningen indeholder ikke nogen uønskede ingredienser, over for naturen – der blev brugt upcycling, og affald blev minimeret, og over for mennesker – i form af samarbejde med lokale landmænd.
Egenskaber:
- yder 48 timers hydrering
- blødgør ru steder på huden, der er forårsaget af tørhed
- en let konsistens, føles ikke fedtet på huden
- ikke-komedogen, dermatologisk testet
- vegansk produkt
Testresultater:
- på 2 uger styrker den hudens barrierefunktion
- på 4 uger giver den huden et udfyldt udseende og får den til at stråle
→ baseret på en klinisk test
Sammensætning:
- ekstrakt fra Shikuwasa (japansk lime) – hydrerer huden og bevarer det korrekte fugtniveau i den, forebygger hudproblemer
- Hydro-Balancing Complex (trehalose, glycerin) – fornyr hudens fugtbarriere, låser fugt i huden, forhindrer udtørring
- botanisk ekstrakt fra plankton – sikrer, at huden får et sundt udseende
Anvendelse:
Påfør Shiseido Waso Shikulime fugtighedscreme hver morgen og aften på renset hud som det sidste trin i din plejerutine. Tag en mængde på størrelse med 2 perler, og fordel den blidt.
Tip fra Notino:
Om morgenen må du heller ikke glemme at bruge et produkt med beskyttelse mod UV-stråling.