



Beskrivelse Escentric Molecules Molecule 01 + Ginger
Composition | Ingefær, Iso E Super |
Parfumekategori | krydret, træagtig, moskus |
Unisex duft med en ren sammensætning og ingefær i hovedrollen
En enkelt, og dog vanedannende duft, der vil begejstre dig med sin friskhed. Eau de toiletten Escentric Molecules Molecule 01 + Ginger har kun 2 duftende ingredienser, men er alligevel ekstremt fantasifuld. Lad den tage dig med ind i den bemærkelsesværdige verden af minimalistiske dufte.
- en frisk, træagtig og krydret komposition
- gender-neutral eau de toilette
- designet af parfumeskaberen Geza Schoen
Duftens komposition:
Duften er gennemsyret af 2 særskilte essenser – Iso E Super-molekylet er kendetegnet ved noter af cedertræ med en mild, fløjlsagtig aroma. Derefter tilsluttes den beroligende ingefær, der giver eau de toiletten et krydret, let pikant og friskt strejf.
Duftens historie:
Geza Schoen har altid beundret den måde, hvorpå ingefær kombinerer flere duftegenskaber: "Da jeg duftede til ingefærolien fra Elfenbenskysten, vidste jeg med det samme, at jeg måtte skabe eau de toiletten Molecule 01 + Ginger. Jeg brugte også ingefærekstraktet fra Kina, der er mildere og har et sødt aromatisk strejf."