


Beskrivelse LOVI Jungle Vibes 18m+
Materiale | silikone |
Alder | fra 18 måneder |
Sutten LOVI Jungle Vibes 18m+ har en silikonedel, der er forstærket, så den er mere modstandsdygtig over for bid. Den er beregnet til børn i alderen 18 måneder og over, men den har stadig de samme egenskaber som sutter til mindre børn, for eksempel dynamik, forstyrrer ikke sutterefleksen og en symmetrisk form, der minder om morens brystvorte. Da alderen omkring de 18 måneder er en periode med en mere intensiv udvikling af tænder og gummer, er suttehovedet af silikone forstærket, og derfor er det bedre i stand til at modstå bid.
Egenskaber:
- sut med en forstærket silikonedel, der er modstandsdygtig over for bid
- er egnet til 18-måneders alderen og over (perioden med en intensiv udvikling af tænder og gummer)
- sikrer, at barnet sutter i en naturlig rytme, forstyrrer ikke sutterefleksen eller udvikling af tale og bid
- har en symmetrisk form, der er inspireret af morens brystvorte
- gør det muligt at trække vejret frit og at synke spyt, forhindrer biderefleksen
- har huller i skjoldet (til luftgennemstrømning) og er bekvem at gribe om
- i gule, grønne og sorte farver med Jungle vibes-design
- designet i samarbejde med neurologopæder
Materiale:
- ikke-homogent silikonelag – gør det muligt for sutten at trække sig sammen og udvide sig, når barnet sutter; dermed hjælper det med at efterligne morens brystvorte og forstyrrer ikke sutterefleksen, uden smag og lugt
- uden BPA (bisfenol A)
Brugsanvisning:
Sutten LOVI Jungle Vibes 18m+ bør ikke vaskes i opvaskemaskine eller lægges i mikrobølgeovn. Du kan bruge kogende vand og sterilisere sutten i en sterilisator. Yderligere oplysninger om brug findes i den vedlagte vejledning.