Et højkoncentreret ansigtsserum til problemhud
Har dit ansigt mistet sin glød og elasticitet, og er det i stedet "pyntet" med bumser? Så er serummet Neobotanics Skin Perfector #1 et egnet produkt. Dets bioaktive sammensætning med ekstrakter af iris og propolis sammen med nicotinamid fornyer huden og bidrager til dens mere ungdommelige og sundere udseende. Få en fuldendt behandling, uanset om du lider af akne, udvidede porer eller en ujævn hudtone.
Egenskaber:
- skaber et glattere, lysere og generelt mere ungdommeligt udseende af huden
- reducerer udvidede porers synlighed
- bekæmper rynker og fremmer dannelsen af kollagen
- øger hudens fasthed og spændstighed
- gør hudtonen ensartet
- den lette vandagtige konsistens absorberes hurtigt
- kan kombineres med olieserummer fra Neobotanics
Sammensætning:
- nicotinamid (20 %) – forbedrer hudens udseende og struktur
- NeoActine™ IRIS – et stof velegnet til problemhud
- Reneseed™ Peptid – øger dannelsen af kollagen og hydrering, udglatter rynker, øger fastheden og elasticiteten, minimerer størrelsen af porerne
- HyRetin™ – reducerer dybe rynker, forbedrer hudens tekstur og reducerer talgproduktionen
- ferment af den arktiske mikroorganisme Arctalis™ – hydrerer, udglatter og lysner huden
- BB-BIONT™ (Palmitoyl Pentapeptid-4) – beskytter hudens mikrobiom og hjælper med at opnå en glat, sund og fejlfri hud
- NeoActine™ Centella – ekstrakt af gotu kola til hudpleje
- lavmolekylær hyaluronsyre – hydrerer huden
- propolis
Anvendelse:
Serummet Neobotanics Dermo Skin Perfector #1 påføres 1-2× dagligt på en ren og tonet hud i ansigtet, på halsen og dekolletagen.