Gå videre til hovedindhold
EucerinAtopiControl
Let fugtgivende emulsion Til kløende og irriteret hud
(0)
Eucerin AtopiControl Let fugtgivende emulsion Til kløende og irriteret hud
Eucerin AtopiControl Let fugtgivende emulsion Til kløende og irriteret hud

Beskrivelse Eucerin AtopiControl

Dette produkt er blevet pakket af producenten uden cellofan.

Produktet kan have en emballage, der ser anderledes ud end den, der er vist på billedet, da producenten har opdateret emballagen.

Hudtypetør, atopisk dermatitis
Bruges veddag og nat
Aktive ingrediensersheasmør, ceramider
Anvendelsesområdekroppen

Start din kamp mod atopisk dermatitis med en stærk og pålidelig følgesvend ved din side. Eucerin AtopiControl let fugtgivende lotion med licochalkon A, ceramider og sheasmør lindrer effektivt ubehagelig kløe og styrker samtidig hudens barriere.

Denne emulsion fugter intensivt tør og irriteret hud, blødgør den øjeblikkeligt og forbedrer synligt dens generelle tilstand, hvis du bruger den regelmæssigt. Den hjælper også påviseligt med at forbedre din søvn og har en positiv effekt på den generelle livskvalitet for mennesker, der lider af atopisk dermatitis.

Egenskaber:

  • velegnet til hud, der lider af atopisk dermatitis
  • beroliger irriteret hud og reducerer kløe
  • fugter og blødgør huden øjeblikkeligt
  • kan bruges i den akutte fase af eksemet
  • absorberes hurtigt og efterlader ikke en fedtet eller klæbrig film
  • også velegnet til børn og spædbørn fra 3-måneders alderen

Testresultater:
→ Testet over en periode på 4 uger af 166 personer på 30+ med mild til moderat svær atopisk dermatitis, der havde problemer med at sove mindst 1 eller 2 dage om ugen på grund af eksem

  • 99 % bekræftede, at emulsionen gav lindring til deres tørre, ru hud
  • 99 % sagde, at emulsionen havde en behagelig og nærende konsistens
  • 98 % bemærkede, at deres hud var roligere
  • 98 % følte, at deres hud forblev glat og blød
  • 97 % sagde, at emulsionen fugtede deres hud intenst
  • 97 % bekræftede, at emulsionen gav lindring til deres irriterede hud
  • 96 % bemærkede reduceret rødme

Sammensætning:

  • licochalkon A (stærk antioxidant fra roden af kinesisk lakrids) – lindrer irriteret hud og beskytter den mod for tidlig aldring forårsaget af sollys eller frie radikaler
  • ceramider – hjælper med at styrke den beskyttende hudbarriere og beskytter huden mod tørhed og irritation
  • sheasmør – nærer og blødgør huden
  • uden duft

Anvendelse:
Påfør den når som helst i løbet af dagen efter behov. Brug også bruseolien fra samme serie for at opnå det bedste resultat.

Målrettet hverdagsbehandling:
Rens ansigtet hver morgen og aften med Eucerin DermatoClean renselotion, og vask derefter kroppen med AtopiControl bruseolie. Påfør til sidst en creme eller lotion fra samme serie. Hvis du planlægger at udsætte din hud for solen, så glem ikke også at bruge et passende produkt med SPF.

EucerinAtopiControl
Let fugtgivende emulsion Til kløende og irriteret hud

(0)
Gratis gaver
252,00kr
Denne pris bliver anbefalet af leverandøren af produktet. Flere oplysninger 
9 % mere fordelagtigt
400 ml
229,00kr

Mere end 5 stk. på lager | 57,25kr / 100 ml, inkl. moms | Kode: EUC03567
Gave til dig
Gave til dig
Gave til dig
Gave til dig
Serien Eucerin Hyaluron-Filler genaktiverer gener, der sikrer hudens ungdommelige udseende. Ved køb af Eucerin for over 400 kr. får du nu en rensetonic i fuld størrelse.
Gave til dig
Gave til dig
Gave til dig
Serien Eucerin Hyaluron-Filler genaktiverer gener, der sikrer hudens ungdommelige udseende. Ved køb af Eucerin for over 400 kr. får du nu en rensetonic i fuld størrelse.
GLS
onsdag 26.8.2026
54,00 kr
Afhentning i pakkeshop
onsdag 26.8.2026
44,00 kr